Her er forårets kommende forandringsagenter

Vi glæder os over at byde velkommen til et nyt hold af engagerede og topseje forandringsagenter i foråret 2026. Læs med om hvem de er, og hvad de har af drømme for deres tid i Distriktet.

Sara Juel Falkesgaard

Sille

Sille er 22 år og kommer fra en lille landsby nær Vejle. Hun er i sit tredje sabbatår, hvor hun blandt andet har krydset Atlanterhavet, og i skrivende stund er hun i Zambia med Eventure Learning Community. I sin fritid finder hun ro og fællesskab i det lille bådprojekt, hun deler med tre veninder i Aarhus, hvor de løbende lærer om både håndelag og samarbejde.

KFUM og KFUK har været en rød tråd gennem hele Silles liv. I øjeblikket er hun aktiv i Arbejdsgruppen for Udveksling og Camps, og tidligere har hun både været med til at starte Fællesklang i Vejle, arrangeret børnekor på ‘Ferie med Indhold’, været mentor på Move og leder i Vejles Børneklub. 

Sille har også været frivillig i Ungdommens Røde Kors, hvor hun blandt andet har arbejdet på et krisecenter for mødre og børn – en erfaring der har lært hende, hvor vigtigt det er at give mennesker plads og møde dem med oprigtig interesse.

“Jeg brænder for at skabe fællesskaber, hvor alle føler sig velkomne – og jeg elsker at opleve, hvad vi kan, når vi løfter i flok.” – Sille.

Rebecca

Rebecca er opvokset i Silkeborg og har været en del af KFUM og KFUK hele sit liv – fra familieklub og børneklub til teenklub og Unge Voksne. Gennem årene har hun blandt andet været leder på børnesommerlejr, været med til at arrangere Ungweekend, været festivalguide på Wonderful Days og kontaktperson for Unge Voksne i Silkeborg.

Som leder på KFUM og KFUKs børnesommerlejr har Rebecca haft særligt ansvar for omsorgsdelen, og her oplevede hun, hvordan børn vokser, når de bliver set og mødt med tillid og fælles værdier. Erfaringerne trækker hun også på fra sit arbejde som pædagogmedhjælper, hvor hun har været helt tæt på børns hverdag.

Rebeccas interesser spænder bredt fra sport og keramik til strik og musik – interesser der både har fyldt meget i hendes fritid, og da hun gik på Silkeborg Højskole. Hun ser en stærk parallel mellem det højskolemiljø, hun kender, og den ramme en børnehøjskole kan give. For Rebecca skal det være et sted, hvor børn kan udfolde sig, udfordres og mærke deres egen værdi.

“Jeg vil gerne være med til at skabe små fællesskaber, hvor børn får styrket troen på sig selv, gennem de værdier, som jeg selv har mærket i KFUM og KFUK.” - Rebecca.

Q&A med Sille og Rebecca

Hvorfor vil du gerne være forandringsagent?

Sille: Jeg vil gerne inspirere unge til at søge nye fællesskaber, deltage i aktiviteter og møde mennesker, de ellers ikke ville have mødt. Jeg ved, hvor meget man kan opnå i stærke fællesskaber, og jeg trives selv i miljøer med liv, kreativitet og små projekter, der skaber glæde for både mig selv og andre. Derfor ser jeg rollen som forandringsagent i Fairhuset som en unik mulighed for at gøre netop dét – skabe rum, muligheder og positive forandringer sammen med andre.

Rebecca: Jeg vil gerne være med til at skabe små fællesskaber, hvor børn får styrket troen på sig selv gennem de værdier, som jeg selv har mærket i KFUM/K. Det har blandt andet været som leder på en KFUM og KFUK-børnesommerlejr for 6-13-årige. Der så jeg med egne øjne, hvad det gør for børn, når de oplever, at de frivillige ser dem og deres værdi. Jeg mærkede det mod, de får med sig efter en uge med anderledes og grænseoverskridende aktiviteter. Jeg tror, det er vigtigt, at børn udfordres i et trygt rum med en fælles grundværdi og tillid til hinanden. Det rum vil jeg gerne være med til at skabe på Aarhus Børnehøjskole.

Hvad skal du lave som forandringsagent i Fairhuset/på Børnehøjskolen?

Sille: Hvad skal du lave som forandringsagent?
Som forandringsagent i Fairhuset vil jeg være med til at videreudvikle de projekter, der allerede findes, og samtidig være med til at skabe nye initiativer, hvor unge kan mødes i trygge, inkluderende og meningsfulde fællesskaber. Mit fokus bliver at styrke de sociale rammer og åbne flere døre for unge, der søger et sted at høre til.

Rebecca: Som forandringsagent på børnehøjskolen skal jeg være med på både dagskurser og et af eftermiddagskurserne. Her vil jeg både bringe mine egne interesser i spil, som er musik, sport og kreativitet, samt være nysgerrig på de allerede eksisterende kurser. Derudover skal jeg danne relationer og indgå i det fællesskab, der er opbygget omkring børnehøjskolen, både mellem børn og frivillige.

Hvad glæder du dig mest til?

Sille: Jeg glæder mig mest til at træde ind i en arbejdsplads fyldt med liv, energi og engagement. Jeg ser frem til at møde en masse nye mennesker, lære nyt og få mulighed for at udvikle mig både personligt og fagligt. Mest af alt glæder jeg mig til, at dørene i Fairhuset åbner sig for mig – og til selv at stå klar til at åbne døren for andre unge.

Rebecca: Jeg glæder mig især til at arbejde med en ny målgruppe og lade mig inspirere af børnenes egne initiativer og interesser. Samtidig ser jeg frem til at bruge god tid på at forberede meningsfulde aktiviteter. Udover dette glæder jeg mig bare til at lære alle de nye ansigter og personligheder at kende!

Hvad er en forandringsagent?

En forandringsagent er en såkaldt 'fuldtidsfrivillig', som arbejder 37 timer om ugen for et distrikt eller en lokalforening. Forandringsagenterne ansættes for ét semester, hvor de understøtter forskellige aktiviteter, mål og forandringer.

Som forandringsagent er det muligt at skabe et stærkt netværk inden for KFUM og KFUK. I det halve år er der garanti for at udvikle sig inden for frivilligverdenen samt at udbygge sine kompetencer i forbindelse med projektledelse og aktivitetsudvikling.